Jak může mladý badatel podpořit svou komunitu, když nemůže na své pracoviště?

Na začátku března se uzavřela nejen naše univerzita, ale život se pro mnohé z nás do té doby nepředstavitelně změnil. Mnoho našich podpořených studentů ve spojitosti s nouzovým stavem nemohlo běžně pokračovat ve studiu a pracovat na svých projektech. V naší DNA máme však vepsáno: #talent #vize #podpora #komunita!

Projekty našich studentů mají vždy společenský přesah, a věříme, že společně můžeme změnit svět! Proto jsme se o to pokusili i v době koronavirové.

Zamezme šíření koronaviru, Nakupujte bezpečně, Noste roušky správně

Kateřina AugustinováVelmi rychle jsme zformovali iniciativu našich studentů, která vytvořila informační kampaň pro širokou veřejnost. Vytvořili jsme jednoduchý a srozumitelný informační materiál se základními tipy jak šíření viru zamezit, jak bezpečně nakupovat a jak správně nosit roušky. Tiskovou verzi letáčků jsme dali k dispozici a vyzývali k jejich šíření. Našim cílem bylo zajistit, aby se informace co nejrychleji dostaly zejména mezi ty, kteří mají ztížené podmínky ve vyhledávání informací na internetu a zároveň byli nejohroženější cílovou skupinou. Letáčky mohli lidé vytisknout a vylepit na nástěnky svých domů, a další místa. Naši studenti je spolu s ušitými rouškami rozváželi.

Byli jsme moc rádi, že se tyto informace začaly šířit virálně na Facebooku, navázali jsme spolupráci s mnoha dobrovolníky, kteří letáky dále distribuovali. Dodnes jsou naše tipy k nalezení na výlohách prodejen a vývěsních tabulích obcí. Tak velký dosah jsme rozhodně nečekali. Studenti, kteří karanténu trávili mimo Olomouc, se zapojili individuálně a pomáhali, kde bylo potřeba. Společně se všemi pracovišti univerzity, partnerskými organizacemi i našimi blízkýmijsme vytvořili fungující síť podpory“ Katrin Stark, koordinátorka fondu.

Z laboratoře k šicímu stroji

Když přišla akutní potřeba zajištění roušek, usedli někteří z našich mladých vědců k šicím strojům. Začali jsme koordinovat výrobu, sháněli a rozváželi materiál a hotové roušky. Inspirovali jsme další, kteří se zapojili do výroby. Spolupracovali jsme aktivně s pracovišti univerzity, státní, neziskovou i komerční sférou a dělalo nám radost, že opět můžeme pomoci.

„Poprvé v životě jsem viděl, že je vážně nouze. V té době to ještě vypadalo dost dramaticky, tak jsem si řekl, je potřeba něco udělat. Protože naše laboratoř byla uzavřena, sedl jsem za stůl a začal šít, a byl jsem moc rád, že postupně i kamarádi, kteří neumí šít, stříhali látky a sháněli materiál. Měl jsem z toho skvělý pocit. Z toho, že jsem mohl pomoci lidem, kteří byli v první linii. Rychle a efektivně.“ Otomar Peško, student Přírodovědecké fakulty.

„K dobrovolničení v nouzovém stavu mě přivedly viditelné počáteční obtíže státu se postarat o jeho základní chod. A jelikož jsem v té době sám neměl žádné povinnosti, přišla mi pomoc při distribuci materiálu k šití roušek a roušek samotných jako smysluplné využití času.“ Luděk Plachký, student Právnické fakulty.

Zpátky ke vědě. Testujeme, desinfikujeme

Podpořili jsme činnost našich odborných pracovišť a své síly jsme napjali i při výrobě desinfekce, testování široké veřejnosti a následném zpracování dat výzkumné studie.

Nechtěla jsem být zavřená doma, takže pro mě to bylo úplně přirozené, něco jen napřed někam převážet a vyřizovat. Pak když se objevila příležitost jít pomáhat do testovacího stanu, tak mě to hodně zajímalo a věděla jsem, že tam můžu být prospěšná a využít své zkušenosti z předchozího testování hiv a hepatitid. Takže žádné oběti z mé strany, ale já jsem potřebovala nějaký smysl, režim, zapojení a také naplnění mé přirozené zvědavosti.“

Podporujeme studenty při zvládání změn a stresu

S postupem času jsme začali vnímat dopady, která  tato situace přinesla, a pátrali, jak ovlivňuje naše studenty. Změna režimu, výpadky příjmu, komplikace při studiu, zvýšená zátěž, změny ve vztazích, přehodnocování svých cílů. Byli jsme s nimi v intenzivním kontaktu, v rozhovorech s nimi jsme vnímali jejich potřeby, a chtěli je podpořit. Vytvořili jsme online webinář a ve spolupráci s Kariérním centrem UP nabídli také individuální konzultace a koučování.

Webinář jsme díky velkému zájmu opakovali celkem třikrát, a otevřeli jej pro všechny studenty naší univerzity, pro které bylo toto téma důležité. Individuální konzultace a koučování jsou stále více využívány nejen studenty podpořenými fondem. Jsme rádi, že i nadále pomáháme rozvíjet jejich vize!“ uzavírá Dita Palaščáková, koordinátorka fondu.

Přidejte se k nám. Darujte příležitost!

Autor: Katrin Stark

Fotografie: Archiv Kateřina Augustinová, Otomar Peško, Luděk Plachký, Kamila Banátová, Katrin Stark

covid 19, komunita, koronavirus, talent, vědci