• English
Aktuální dění ve fondu sledujte na našich sociálních sítích

V českém finále soutěže FameLab – Talking Science se dařilo zástupkyním z UP

Žurnál UP 5. říjen 2021

Mezi deset nejlepších účastníků letošního českého finále mezinárodní soutěže FameLab – Talking Science se zařadily studentky Marie Pražáková a Nina Kadášová z přírodovědecké fakulty a lékařské fakulty a Joanna Ut-Seong Sio z filozofické fakulty. Soutěž má za cíl atraktivním způsobem zpřístupnit vědu veřejnosti, finalistky měly tři minuty na to, aby srozumitelně popsaly svůj výzkum.

Marie Pražáková z katedry anorganické chemie v českém finále soutěže FameLab –Talking Science vystoupila s prezentací „Warriors in cell with (oxidative) stress“ pojednavající o vlivu (oxidativního) stresu na buňku a roli antioxidantů – přirozených nebo vyvíjených v laboratořích.

„Do této soutěže mě tak trochu zlanařila děvčata z Nadačního fondu UP, která si myslela, že bych se pro tento typ soutěže mohla hodit. S jejich pomocí jsem dala dohromady video pro regionální kolo, které bylo letos online. Vyšlo to, což mě opravdu překvapilo. Na MasterClass jsem pak měla možnost poznat ostatní finalisty, kteří jsou opravdu nadšení vědou, takže jsme si to užili všichni včetně našich skvělých mentorů,“ uvedla Marie Pražáková.

Soutěž FameLab – Talking Science je rozdělena na regionální kola. V nich jsou vybráni finalisté, kteří se následně účastní školení MasterClass. „Na finále nás připravovali pomocí workshopů zaměřených na improvizaci, popularizaci a komunikaci. Soutěžící sice nesmí využít žádnou technickou podporu, ale může použít pomůcky, které si sám vymyslí, vyrobí a přinese,“ popsala Nina Kadášová.

Studentka, která se věnuje oborům Molekulární biofyzika na přírodovědecké fakultě a Všeobecné lékařství na lékařské fakultě, zvolila pro svou prezentaci téma nazvané „Ako zvládať stres podľa rastlín“. „Přihlásila jsem se díky spolku UP Crowd a odnesla jsem si hodně zkušeností. Určitě všem doporučuji si podobný formát soutěže vyzkoušet,“ doplnila Nina Kadášová. Joanna Ut-Seong Sio z filozofické fakulty pak v odborné práci „The Untypables“ poukázala na problémy se zapisováním čínštiny za použití různých metod s ohledem na to, že čínský jazyk nepoužívá abecedu.

Jedenáctý ročník soutěže FameLab – Talking se v Česku konal pod záštitou British Council Czech republic, Cheltenham festivals, Akademie věd ČR, Nadace Tomáši Bati, Czech Centers a dalších organizací. Mezinárodní soutěž je v současné době jednou z nejvýznamnějších akcí v popularizaci vědy na světě. Cheltenham Festivals a British Council společně organizují mezinárodní finále soutěže FameLab, které se koná každoročně v červnu na vědeckém festivalu v anglickém Cheltenhamu.

Text: Žurnál UP, Šárka Chovancová

Foto: archiv FameLab