Stipendistka Marie Pražáková ve finále soutěže v popularizaci vědy FameLab

Mezi deset nejlepších účastníků letošního českého finále mezinárodní soutěže FameLab – Talking Science se zařadila naše stipendistka a studentka Marie Pražáková z Přírodovědecké fakulty. Soutěž má za cíl atraktivním způsobem zpřístupnit vědu veřejnosti.

Marie Pražáková z katedry anorganické chemie v českém finále soutěže FameLab –Talking Science vystoupila s prezentací „Warriors in cell with (oxidative) stress“ pojednavající o vlivu (oxidativního) stresu na buňku a roli antioxidantů – přirozených nebo vyvíjených v laboratořích.

Jedenáctý ročník soutěže FameLab – Talking se v Česku konal pod záštitou British Council Czech republic, Cheltenham festivals, Akademie věd ČR, Nadace Tomáši Bati, Czech Centers a dalších organizací. Mezinárodní soutěž je v současné době jednou z nejvýznamnějších akcí v popularizaci vědy na světě. Cheltenham Festivals a British Council společně organizují mezinárodní finále soutěže FameLab, které se koná každoročně v červnu na vědeckém festivalu v anglickém Cheltenhamu.

„Do této soutěže mě tak trochu zlanařila děvčata z Nadačního fondu UP, která si myslela, že bych se pro tento typ soutěže mohla hodit. S jejich pomocí jsem dala dohromady video pro regionální kolo, které bylo letos online. Vyšlo to, což mě opravdu překvapilo. Na MasterClass jsem pak měla možnost poznat ostatní finalisty, kteří jsou opravdu nadšení vědou, takže jsme si to užili všichni včetně našich skvělých mentorů,“ uvedla Marie Pražáková.

Soutěž FameLab – Talking Science je rozdělena na regionální kola. V nich jsou vybráni finalisté, kteří se následně účastní školení MasterClass. „Na finále nás připravovali pomocí workshopů zaměřených na improvizaci, popularizaci a komunikaci. Soutěžící sice nesmí využít žádnou technickou podporu, ale může použít pomůcky, které si sám vymyslí, vyrobí a přinese,“ popsala Nina Kadášová, studentka a finalistka soutěže.

O projektu Marie Pražákové si můžete přečíst více tady.

Finále ČR FameLab 2021

Text: Žurnál UP, Šárka Chovancová