• English
Aktuální dění ve fondu sledujte na našich sociálních sítích

Napsali o nás


Stipendista Josef Hloušek získal ve Velké Británii první místo za nejlepší poster

Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého 7. červenec 2022

Josef Hloušek z přírodovědecké fakulty se dokázal prosadit na mezinárodní konferenci The Bristol Quantum Information Technologies Workshop ve Velké Británii. Příspěvek Photon counting and statistics classification of large optical states with dozens of photons prezentovaný doktorandem z katedry optiky získal první místo za nejlepší poster z více než padesáti příhlášených studentů.

„Výzkum, jehož výsledky jsem prezentoval na konferenci v Bristolu, se zaměřuje na manipulaci s jednotlivými částicemi světla – fotony a jejich detekci,“ uvedl Josef Hloušek.

 Mladý vědec se pod vedením Miroslava Ježka a ve spolupráci s dalšími kolegy z katedry optiky podílel na výrazném zlepšení metody detekce počtu fotonů v optických signálech. Vedle zajímavosti z pohledu základního výzkumu v kvantové optice a obecně fyzice mají výsledky jeho práce přímé aplikace v metrologii, senzorice, optických komunikacích i v pokročilém biomedicínském zobrazování.

 „Jsem rád, že jsem měl příležitost prezentovat výsledky dosažené v rámci mého doktorského studia vědecké komunitě a že moje prezentace zaujala odbornou komisi konference. Rád bych také poděkoval za podporu Grantové agentuře ČR, projektu QuantERA HYPER-U-P-S, MŠMT, Nadačnímu fondu UP a v neposlední řadě kolegům z katedry optiky přírodovědecké fakulty,“ dodal Josef Hloušek.

Text: Přírodovědecká fakulta Univerzity, Šárka Chovancová

Foto: Archiv Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého

Nadační fond UP a stipendistka Ludmila Včelařová v České televizi

Žurnál UP 10. květen 2022

ČT24 představila ve vysílání Studia 6 nově podpořené projekty našich studentů. Připomenula, že v letošní výzvě se mezi osm nadějných vědeckých talentů rozdělilo 760 tisíc korun. Reportáž začíná cca ve 33:08. Žurnál Online o studentských projektech informoval podrobně zde.

Studio 6

Nadační fond UP podpořil další vědecké talenty

Žurnál UP 26. duben 2022

Univerzita Palackého už zná jména osmi studentů a studentek, kteří získají pro své vědecké projekty podporu Nadačního fondu UP (NF UP).  V již sedmé výzvě uspěli studenti z přírodovědecké, lékařské a pedagogické fakulty a fakulty tělesné kultury. Nyní mají rok na uskutečnění svých projektů.

V letošní výzvě rozděloval NF UP, jehož donátorem je Komerční banka, 760 tisíc korun. „Na projekt může student získat maximálně dvě stě tisíc korun, přičemž o výši příspěvku i o tom, který projekt podporu získá, rozhoduje Správní rada NF UP. Podporujeme umělce, kreativce, badatele a inovátory z řad studentů magisterských i doktorských programů. Jednou z důležitých podmínek je, aby měl projekt nebo výzkum mezinárodní přesah,“ popisuje podmínky pro získání peněz Dita Palaščáková z NF UP. O podporu žádají studenti napříč univerzitou a obory.

„Prošel jsem si všechny projekty a musím říct, že je to velmi zajímavé čtení. Překvapila mě šíře výzkumných témat, které se v žádostech o grant objevují,“ ocenil ambice mladých vědců a vědkyň Ctirad Lolek, ředitel lidských zdrojů Komerční banky, který je členem Správní rady NF UP.

Mezi studenty je o podporu každým rokem zájem. Získané peníze jim totiž bez velké byrokracie umožňují zkusit uskutečnit vlastní umělecký nebo vědecký projekt od jeho přípravy, řízení až po reálný výsledek. Díky penězům mohou také vycestovat na zahraniční pracoviště, zaplatit si pobyt nebo letenky, obstarat potřebný materiál či literaturu. Kromě peněz získají během roku i možnost rozšířit si díky různým workshopům své znalosti a dovednosti v oblasti managementu vědy, práce s médii a podobně.

„Jsem velmi rád, že se každým rokem objevují další a další nadaní studenti a studentky, kteří mají už během studia na Univerzitě Palackého ambice prosadit se ve svých oborech, chuť pracovat nad rámec studijních povinností a snahu osvojit si dovednosti, které se jim budou v jejich vědecké kariéře velmi hodit. Považuji za nesmírně důležité, že právě takto motivovaným studentům univerzita díky svému nadačnímu fondu vytváří příležitosti k jejich profesnímu růstu,“ uvedl rektor Martin Procházka.

Letos správní rada vybrala projekty studentů ze čtyř fakult: Po jednom z pedagogické a lékařské fakulty, dva z fakulty tělesné kultury a čtyřikrát byli úspěšní zástupci přírodovědecké fakulty. Mezi nimi i Marie Pražáková, která dosáhla na příspěvek už podruhé. „Byla jsem mile překvapena, že se Správní rada rozhodla podpořit můj další projekt. Myslela jsem, že budu trochu znevýhodněna, když jsem už jednou podpořena byla. Navíc je na Univerzitě Palackého spousta dalších nadaných lidí, kteří si zaslouží podpořit. Svou první podporu jsem využila hlavně na nákup pomůcek a vybavení, které mi stále hodně pomáhají a usnadňují práci. Příspěvek mi pomohl i se zaplacením cesty na zahraniční pracoviště, kde probíhá další část mého výzkumu. Ten je zaměřen především na zkoumání a vývoj potenciálních kontrastních látek s manganem a malých syntetických enzymů s manganem. Jsem moc ráda, že díky další podpoře budu moci toto rozšířit o výzkum a vývoj nových teranostických sloučenin – látek, které umožňují zobrazovat, ale i léčit,“ uvedla podpořená studentka přírodovědecké fakulty.

Informace o Nadačním fondu UP najdete na webu, popřípadě na Facebooku či Instagramu.

Text: Žurnál UP 26. duben 2022, Ivana Pustějovská

Nová výzva Nadačního fondu UP pro nadané studenty

Žurnál UP 31. leden 2022

Už posedmé mají studenti a studentky šanci získat podporu pro svůj vědecký nebo umělecký projekt. Jedinečnou příležitost, jak si vyzkoušet své představy v praxi, podívat se na zahraniční pracoviště či poznat osobnosti oboru, nabízí talentovaným mladým vědcům a umělcům Nadační fond UP. Žádat o podporu je možné od 7. února do 14. března 2022.

Nadační fond Univerzity Palackého (NF UP), jehož hlavním donátorem je Komerční banka, podporuje excelentní mezinárodní vědecko-výzkumné a umělecké aktivity studentů. Od roku 2015 si díky němu už 48 studentů ze všech fakult mohlo uskutečnit svůj vědecký nebo tvůrčí projekt. Za dobu své existence rozdělil fond bezmála 4 miliony korun.

Studenti mohou získané peníze využít například na nákup letenek, uhrazení pobytu, literatury, vědeckého materiálu a podobně. Jednoduše řečeno: na cokoliv, co jim pomůže při realizaci jejich vědeckého nebo uměleckého záměru.

„V nové výzvě budeme rozdělovat 650 tisíc korun. Na projekt může student získat maximálně dvě stě tisíc korun, přičemž o výši příspěvku i o tom, který projekt podporu získá, rozhoduje Správní rada NF. Podporujeme umělce, kreativce, badatele a inovátory z řad studentů magisterských i doktorských programů. Jednou z důležitých podmínek je, aby měl projekt nebo výzkum mezinárodní přesah,“ popisuje podmínky pro získání peněz Dita Palaščáková z NF UP.

Základní principy, jimiž Nadační fond UP podporuje mladé talenty, zůstávají již tradičně stejné. Peníze jsou na jeden rok, během něhož by měl student své představy realizovat, byrokracie je minimální. Zároveň platí, že péče fondu nekončí přidělením peněz. Součástí pomoci je vzdělávací program, v němž se studenti seznamují například s některými manažerskými technikami, které se využívají při řízení vědy, mají možnost se nechat zasvětit do koučinku, time managementu atd. Důležitá je i popularizace vědy, na kterou fond klade u mladých vědců a umělců značný důraz. Proto se mohou zúčastnit i workshopů, v nichž se seznamují s prací médií atd.

Online žádosti včetně všech povinných příloh musí studenti poslat do 7. března. Podrobné informace včetně registračního systému najdou zájemci na stránkách Nadačního fondu UP ZDE.

Jak připomíná Dita Palaščáková, žádost oproti minulým letům doznala změn. „V žádosti máme nově dvě otázky: První se týká popularizace projektu, kdy by měl student srozumitelně popsat cíl, dopad a význam svého projektu pro laické publikum. Druhá otázka se ptá na vztah projektu k rozvojovým cílům, tedy jak student své téma koncipuje v kontextu udržitelnosti.“ (Cíle udržitelného rozvoje, které vyhlásila OSN, najdete zde.)

Na webových stránkách Nadačního fondu UP jsou i všechny projekty podpořené v minulých letech. Nechybí také informace a zkušenosti studentů, kteří už svůj projekt díky fondu dokončili. „Opět jsme také pro žadatele připravili společné online setkání. Uskuteční se ve dvou termínech, a to 3. února a 1. března, vždy od 13.30 do 15 hodin. Zodpovíme všechny dotazy a poradíme, jak správně vyplnit žádost,“ dodává Dita Palaščáková.

Text: Žurnál UP 31. leden 2022, Ivana Pustějovská

Nadační fond UP připravil online setkání studentů a podporovatelů

Žurnál UP 8. prosinec 2021

Adventní setkání podpořených studentů s vedením univerzity a dárci připravil Nadační fond Univerzity Palackého. Setkání se vzhledem k epidemiologické situaci konalo online.

Tradiční akce je vždy v předvánočním čase příležitostí k ohlédnutí se za právě končícím rokem. Seznamuje nejen s aktivitami fondu, ale je i místem, kde své úspěšné projekty prezentují zástupcům univerzity a příznivcům podpoření studenti. Nadační fond UP nabízí mladým vědeckým a uměleckým nadějím pomocnou roku už od roku 2015. Za dobu své existence rozdělil mezi 48 nadaných studentů přes 3,6 milionu korun. „Nadační fond UP stojí za podporu a úsilí, kterou mu věnujeme,“ ocenil aktivity fondu rektor Martin Procházka a dodal, že důležitým rysem fungování je důvěra založená na vzájemné komunikaci. Současně poděkoval i donátorům, kteří tuto aktivitu podporují. „Nadační fond by nemohl existovat bez svých dárců a mecenášů, proto všem za jejich přízeň děkuji. Vážíme si jejich podpory,“ uvedl rektor UP.

Nadační fond UP je v prostředí tuzemského vysokého školství unikátní. Nabízí studentům nejen finanční příspěvek, který mohou bez výrazné byrokratické zátěže využít například na nákup různého technického vybavení, letenky, stáž na zahraničním pracovišti a podobně, ale učí je i rozvíjet dnes tolik potřebné dovednosti v oblasti popularizace a medializace vědy. „Stáváme se pro ostatní univerzity vzorem, chtějí sdílet naše zkušenosti,“ uvedla koordinátorka NF UP Dita Palaščáková, která shrnula letošní práci fondu a mluvila i o plánech na rok příští, které zahrnují i vypsání další, v pořadí již sedmé výzvy.

I koordinátorka vyzdvihla podporu donátorů. „Děkujeme našemu generálnímu partnerovi, jímž je Komerční banka, a také všem našim dárcům. Snažíme se budovat komunitu příznivců, jichž si velmi vážíme,“ řekla Dita Palaščáková.

Na setkání pak promluvili o svých projektech někteří z podpořených studentů. „Chtěl bych všem dárcům poděkovat za důvěru, kterou ve mně vložili, a za strašně moc zkušeností, které mi tento projekt dal,“ zmínil například Lukáš Zdražil z přírodovědecké fakulty, který se věnoval vývoji luminiscenčního solárního koncentrátoru. „S pomocí Nadačního fondu UP jsem byla schopna si trošku dovybavit laboratoř menšími i většími pomocníky, kteří mi výrazně pomáhají s prací. A také jsem využila příspěvek k uhrazení části nákladů spojených s transportem na stáž ve Francii,“ uvedla Marie Pražáková ze stejné fakulty, která se věnovala podpoře výzkumu kontrastních látek pro magnetickou rezonanci.

Oni i další studenti ocenili také řadu workshopů, které NF UP organizuje a které jsou zaměřeny i na time management, leadership, koučink, řízení projektů a podobně.

Záznam adventního setkání najdete na facebooku Nadačního fondu Univerzity Palackého.

Text: Žurnál UP, Ivana Pustějovská

Popularizace a komunikace vědy

Žurnál UP 1. prosinec 2021

Komunikace, komunikace, komunikace. Klíčové slovo a především dovednost dnešní doby. Umět mluvit, umět prezentovat svou práci, dokázat komunikovat s týmem i s veřejností. To vše jsou dovednosti, které se hodí snad každému. Velmi potřebné jsou i pro vědce a akademiky. Právě oni musí například laikům atraktivní formou „prodat“ výsledky své vědecké práce. A právě proto připravil Nadační fond UP, který podporuje mladé vědecké a umělecké talenty, speciální kurz. V Pevnosti poznání si účastníci mohli zážitkovou formou vyzkoušet své schopnosti improvizace, kreativity i zmíněné komunikace.

Text: Žurnál UP (ipu)

V českém finále soutěže FameLab – Talking Science se dařilo zástupkyním z UP

Žurnál UP 5. říjen 2021

Mezi deset nejlepších účastníků letošního českého finále mezinárodní soutěže FameLab – Talking Science se zařadily studentky Marie Pražáková a Nina Kadášová z přírodovědecké fakulty a lékařské fakulty a Joanna Ut-Seong Sio z filozofické fakulty. Soutěž má za cíl atraktivním způsobem zpřístupnit vědu veřejnosti, finalistky měly tři minuty na to, aby srozumitelně popsaly svůj výzkum.

Marie Pražáková z katedry anorganické chemie v českém finále soutěže FameLab –Talking Science vystoupila s prezentací „Warriors in cell with (oxidative) stress“ pojednavající o vlivu (oxidativního) stresu na buňku a roli antioxidantů – přirozených nebo vyvíjených v laboratořích.

„Do této soutěže mě tak trochu zlanařila děvčata z Nadačního fondu UP, která si myslela, že bych se pro tento typ soutěže mohla hodit. S jejich pomocí jsem dala dohromady video pro regionální kolo, které bylo letos online. Vyšlo to, což mě opravdu překvapilo. Na MasterClass jsem pak měla možnost poznat ostatní finalisty, kteří jsou opravdu nadšení vědou, takže jsme si to užili všichni včetně našich skvělých mentorů,“ uvedla Marie Pražáková.

Soutěž FameLab – Talking Science je rozdělena na regionální kola. V nich jsou vybráni finalisté, kteří se následně účastní školení MasterClass. „Na finále nás připravovali pomocí workshopů zaměřených na improvizaci, popularizaci a komunikaci. Soutěžící sice nesmí využít žádnou technickou podporu, ale může použít pomůcky, které si sám vymyslí, vyrobí a přinese,“ popsala Nina Kadášová.

Studentka, která se věnuje oborům Molekulární biofyzika na přírodovědecké fakultě a Všeobecné lékařství na lékařské fakultě, zvolila pro svou prezentaci téma nazvané „Ako zvládať stres podľa rastlín“. „Přihlásila jsem se díky spolku UP Crowd a odnesla jsem si hodně zkušeností. Určitě všem doporučuji si podobný formát soutěže vyzkoušet,“ doplnila Nina Kadášová. Joanna Ut-Seong Sio z filozofické fakulty pak v odborné práci „The Untypables“ poukázala na problémy se zapisováním čínštiny za použití různých metod s ohledem na to, že čínský jazyk nepoužívá abecedu.

Jedenáctý ročník soutěže FameLab – Talking se v Česku konal pod záštitou British Council Czech republic, Cheltenham festivals, Akademie věd ČR, Nadace Tomáši Bati, Czech Centers a dalších organizací. Mezinárodní soutěž je v současné době jednou z nejvýznamnějších akcí v popularizaci vědy na světě. Cheltenham Festivals a British Council společně organizují mezinárodní finále soutěže FameLab, které se koná každoročně v červnu na vědeckém festivalu v anglickém Cheltenhamu.

Text: Žurnál UP, Šárka Chovancová

Foto: archiv FameLab

Účast stipendistky Marie Pražákové v celonárodním finále popularizační soutěže FameLab 2021

Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého 21. září 2021

V neděli 19. září proběhlo v Praze celonárodní finále soutěže FameLab – Talking Science (11. ročník).

Tato soutěž je zaměřená na popularizaci vědy, kdy soutěžící ve 3 minutách popisuje a popularizuje vědecký projekt pouze za pomocí vlastnoručně vyrobených pomůcek a bez technické podpory. Naši katedru v této soutěži reprezentovala PhD studentka – Mgr. Marie Pražáková, která postoupila z krajského kola s prezentací „Mangan v kleci“, a ve finále vystoupila s prezentací „Warriors in cells with (oxidative) stress“ zaměřenou na roli Superoxid dismutas a vývoj SOD-mimetik. Prezentaci následně hodnotila i odborná porota ve složení Michael Londesborough (popularizace vědy, chemie, profesní zaměření anorganická chemie), Marie Vanišová-Rodinová (biologie, FameLab National finalist 2011) a Jan Klusák (vědecká komunikace, fyzika, FameLab National winner 2012).

Text: Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého, 21. září 2021, Šárka Chovancová

Tištěná média