Napsali o nás

Žurnál UP 6. 1. 2020 – Nadační fond UP: Poděkování dárcům a nové plány

Téměř tři čtvrtě milionu korun rozdělených mezi osm studentů, workshopy zaměřené na komunikaci vědy a využití vědeckých poznatků v praxi či osvojení speciální projektové metodiky. To je jen ve zkratce bilance právě skončeného roku Nadačního fondu Univerzity Palackého, který už pět let podporuje mladé talentované vědce a umělce.

Žurnál UP 16. 12. 2019 – Nadační fond UP před Vánoci 2019

Nadační fond UP před Vánoci 2019. Studenti, které podpořil Nadační fond UP, představili na tradičním předvánočním setkání s vedením Univerzity Palackého své projekty. Pozvání do Velké zasedací místnosti Rektorátu UP přijali i někteří z donátorů.

Žurnál UP 3. 11. 2019 – Luděk Plachký: Díky Nadačnímu fondu UP jsem mohl uspořádat konferenci

Palacký dává příležitost – to je motto Nadačního fondu UP, který od roku 2015 podporuje mladé talentované vědce. Každým rokem přibývají další, kteří dostanou na rok šanci bez přehnané byrokracie pracovat na svém projektu, vyjet do světa, potkat se s uznávanými kapacitami svých oborů a učit se medializovat vědu. Má ale podpora skutečně smysl? Může mladým vědcům pomoci v kariéře? Pokud ano, jak? Na tyto i další otázky odpovídají v seriálu Žurnálu Online někteří z těch, kteří získali podporu v minulosti a s odstupem času už mohou práci fondu hodnotit.

Žurnál UP 19. 9. 2019 – Student práv získal jednu z cen kraje za přínos v oblasti životního prostředí

Úspěšný premiérový ročník mají za sebou Ceny Olomouckého kraje 2019 za přínos v oblasti životního prostředí. Výrazně se do něj zapsala i Univerzita Palackého. Jednu z cen, za významný počin v roce 2018 v kategorii ovzduší, získal Luděk Plachký, student právnické fakulty. Vyhlášení cen se uskutečnilo ve středu v prostorách centra ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou.

Žurnál UP 2. 9. 2019 – Forichtungy Terezy Darmovzalové představuje Galerie XY

Co se stane, když přestáváš být organizovaný? Na co myslíš? Jak se cítíš? Zajímavým průvodcem záhybů každodennosti v nás se stala výstava Forichtungy absolventky FF Terezy Darmovzalové. Je instalovaná v horních i dolních prostorách Galerie XY a nabízí audio, video i kolektivní hypnózu.

Žurnál UP 16. 8. 2019 – Gabriel Gonzalez: Nadační fond UP mi pomohl lépe prezentovat mou práci

V současné době se zaměřuji na testování aktivit látek na buněčném modelu Parkinsonovy choroby, kde je možné vyvolat toto onemocnění, poté aplikovat nejrůznější látky spolu se standardními léčivy, které slouží jako srovnávací standardy, a sledovat jejich aktivitu,“ vysvětluje vědec. Jeho výzkum už přináší první hmatatelné výsledky. V únoru 2019 se mu spolu s kolegy v týmu profesora Miroslava Strnada podařilo podat patentovou přihlášku na skupinu látek, které vykazují výraznou antiparkinsonickou aktivitu.

Žurnál UP 6. 8. 2019 – Ceny Olomouckého kraje 

Hlasujte pro studenta práv. Olomoucký kraj nominoval Luďka Plachkého, studenta 5. ročníku oboru Právo, na Cenu za přínos v oblasti životního prostředí 2019 (kategorie ovzduší). Luděk Plachký má k životnímu prostředí blízko. Již na střední škole stál u zrodu projektu Emise, v roce 2017 jeho aktivity zaměřené na legislativní limity ochrany ovzduší a jejich možný vývoj podpořil Nadační fond UP. Letos pak úspěšně obhájil diplomovou práci Koncepční nástroje ochrany ovzduší v ČR. Hlasovat pro studenta práv můžete na webových stránkách soutěže.
 
 
Gabriel Gonzalez v Olomouci studuje doktorský program Experimentální biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Snaží se najít lék na Parkinsonovu chorobu a mezi jeho největší úspěchy patří podání patentové přihlášky na skupinu látek, které vykazují výraznou antiparkinsonickou aktivitu. Ani přes tento výrazný úspěch Gabriel nemá rád novinové titulky, které křičí, že Olomoučtí vědci našli lék na nevyléčitelnou nemoc. Někdy tohle tvrzení mívá poměrně zásadní háček. (Ivo Spisar, Olomoucká drbna)
 
 
Student Luděk Plachký v roce 2017. To byla doposud jediná stopa právnické fakulty v Nadačním fondu UP. To však již neplatí. K Luďku Plachkému se letos připojila Kateřina Augustinová. Svou žádostí přesvědčila správní radu fondu a díky finanční podpoře i ona může pracovat na svém vědecko-výzkumném projektu. V něm se zaměřuje na právní gramotnost dětí a mládeže.
 
 
Je jich osm a dostanou příležitost rok pracovat na svém vědeckém projektu. Řeč je o osmi studentech Univerzity Palackého, kteří získali pro následující akademický rok podporu Nadačního fondu UP.
 
 
 
Na obrázku může být: 1 person, sedícíV čase 21:14 pořadu Události v regionech se podívejte na naši podpořenou studentku historie Markétu Poskočilovou, která včera uspořádala vernisáž v Uměleckém centrum Univerzity Palackého v Olomouci. Online si její výstavu můžete prohlédnout na https://prvotisky.cz/. Najdete ji i na facebooku jako Písařka.
 

Žurnál UP 20. 2. 2019 – Nadační fond UP: Je čas přihlásit zajímavé vědecké a umělecké projekty

Seznámení se se světovými vědeckými esy, stáže na renomovaných univerzitách a vědeckých pracovištích, možnost uvést v život svůj vlastní vědecký projekt a naučit se popularizovat vědu, to vše nabízí studentům Nadační fond UP. Právě nyní vyhlásil novou, už pátou výzvu, do níž mohou zájemci až do 1. dubna přihlašovat své projekty.
 
 
Článek olomouckých chemiků, který na konci loňského roku otiskl prestižní časopis The Journal of Organic Chemistry, se dostal do elitního výběru v časopise Synfacts. Do něj editoři zahrnují články obvykle zaměřené na organickou syntézu, u nichž předpokládají velký vědecký dopad a aplikaci ve farmaceutickém výzkumu. Vědci se zaměřili na metodu pro vývoj látek, které by mohly být účinné v boji proti parazitům rodu Leishmania.
 
 
„Dear Veronika, yes, you are welcome.“ Tato stručná věta rozhodla o tom, že se Veronika Žižková, studentka doktorandského programu v oboru Lékařská biologie na Lékařské fakultě UP, vydala před pár lety na zkušenou do amerického Baltimoru. Stejná věta rozhodla i o směru jejího vědeckého výzkumu a těch několik anglických slov vlastně stojí i za loňským návratem na prestižní vědecké pracoviště, který Veronice umožnil Nadační fond Univerzity Palackého.
 
 
Nadační fond Univerzity Palackého, který podporuje mladé vědecké a umělecké talenty, chce oslovit a získat další dárce. Proto loni odstartoval kampaň nazvanou „Darujte příležitost!“. Podpořit se ji rozhodla i řada úspěšných absolventů. Dnes odpovídá na otázky Žurnálu Online Robert Runták, právník a podnikatel, absolvent Právnické fakulty UP.
 
 
Nadační fond UP připravil pravidelné adventní setkání, na němž se u rektora sešli donátoři, podpoření studenti a zástupci univerzity. „Scházíme se, abychom našim dárcům nejen poděkovali, ale také, aby viděli, komu jejich peníze pomáhají,“ řekl rektor Jaroslav Miller. Prorektor Petr Bilík připomenul, že Nadační fond, který existuje na UP od roku 2015, je v podmínkách českého vysokého školství unikátní. „Je to aktivita mimořádná a zcela ojedinělá.“ Někteří z podpořených studentů pak představili své projekty a vysvětlili, k čemu jim podpora NF UP pomohla. 
 
Nadační fond Univerzity Palackého, který podporuje mladé vědecké a umělecké talenty, chce oslovit a získat další dárce. Proto v tomto roce odstartoval kampaň nazvanou „Darujte příležitost!“. Podpořit se ji rozhodla i řada úspěšných absolventů. Dnes odpovídá na otázky Žurnálu Online Jan Strojil, lékař a pedagog, absolvent Lékařské fakulty UP.
 
 
Nadační fond Univerzity Palackého, který podporuje mladé vědecké a umělecké talenty, chce oslovit a získat další dárce. Proto v tomto roce odstartoval kampaň nazvanou „Darujte příležitost!“. Podpořit se ji rozhodla i řada úspěšných absolventů. Dnes odpovídá na otázky Žurnálu Online Vladimír Palička, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové, absolvent Lékařské fakulty UP.
 
 
Sesbírat více než jeden milion korun pro projekty talentovaných studentů a seznámit veřejnost s podporou mladých vědců na olomoucké univerzitě, to je smysl kampaně Nadačního fondu UP, která odstartovala letos v březnu. Kampaň „Darujte příležitost“, která nemá v českém vysokém školství obdoby, hlásí na začátku nového akademického roku první hmatatelné výsledky. Absolventi, příznivci a další podporovatelé univerzity totiž už na dárcovské konto poslali 855 tisíc korun.
 
 
„Tak dlouhý a náročný pobyt vás donutí poznat sama sebe. Přehodnotíte své současné aktivity, sociální kontakty a taky si uspořádáte životní priority. Fulbright je skutečně lifechanging experience, jak mi tvrdili mnozí, kteří jej absolvovali,“ říká Marie Meixnerová, doktorandka katedry výtvarné výchovy pedagogické fakulty. Díky Fulbrightovu stipendiu absolvovala devítiměsíční pobyt ve Spojených státech, na Teachers College Kolumbijské univerzity v New Yorku.

Žurnál UP 23. 5. 2019 – Nadační fond UP podpořil dalších sedm vědeckých nadějí

Univerzita Palackého už zná jména dalších mladých vědců, kteří získali podporu jejího Nadačního fondu. V novém akademickém roce si tak může díky fondu zkusit uskutečnit své vědecké sny hned sedm studentů UP.
 
 
Nabídkou posledních unikátních filmových projekcí, přednášek a besed i víkendovým programem pro děti finišuje letošní přehlídka #AFO53. Jedna z největších popularizačních akcí v Evropě, kterou pořádá Univerzita Palackého, vyvrcholí zítra slavnostním předáním cen.
 

Velkou dárcovskou kampaň pro svůj nadační fond spustila Univerzita Palackého. Prostřednictvím motta „Darujte příležitost“ se univerzita obrací na své absolventy a příznivce, aby podpořili její talentované studenty a mladé vědce. Během roku chce získat 1,3 milionu korun pro 15 studentských projektů. Inspirací se pro univerzitu stal obdobně fungující grant na Oxfordské univerzitě.

Žurnál 16. 3. 2018 – Odstartovala kampaň na podporu Nadačího fondu UP

Velkou dárcovskou kampaň pro svůj nadační fond spustila Univerzita Palackého. Prostřednictvím motta „Darujte příležitost“ se univerzita obrací na své absolventy a příznivce, aby podpořili její talentované studenty a mladé vědce. Jde o první kampaň tohoto typu v České republice. 

Žurnál 9. 3. 2018 – Marie Meixnerová z PdF připravuje v New Yorku mezinárodní výstavní projekt

Devět měsíců, přesně na tak dlouhou dobu vyměnila Marie Meixnerová Olomouc za New York. Doktorandka z katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP totiž získala Fulbrightovo stipendium, a už od září loňského roku tak studuje na Kolumbijské univerzitě. A právě v těchto dnech připravuje velký mezinárodní projekt, do kterého chce zapojit studenty a pedagogy z mnoha zemí světa.

UP AIR 26. 2. 2018 – Rozhovor s podpořenou studentkou Silvií Dostálkovou

Silvie Dostálková mluví o svém projektu, který má pomoci včasné diagnostice hniloby včelího plodu. 

Žurnál 22. 2. 2018 – Proč se dusíme? Odborníci diskutovali o ochraně ovzduší v Česku

O znečištěném ovzduší, jeho příčinách a dopadech na lidské zdraví se v polovině února diskutovalo na právnické fakultě. A to díky konferenci Ochrana ovzduší v ČR: role práva, vědy a politiky, kterou pořádal student práv Luděk Plachký, v rámci svého projektu podpořeného Nadačním fondem UP.

Žurnál 21. 2. 2018 – Mladí vědci se mohou ucházet o podporu Nadačního fondu UP

Pobyt na prestižních zahraničních univerzitách, praxe v renomovaných světových vědeckých centrech, možnost řídit vlastní projekt, příležitost vyzkoušet práci v mezinárodních týmech, to vše může zažít student, jehož projekt podpoří Nadační fond Univerzity Palackého. Novou výzvu vyhlásil právě v těchto dnech. Se svými projekty se mohou studenti hlásit do 30. března.

Žurnál 14. 2. 2018 – Ochrana ovzduší v ČR: role práva, vědy a politiky

S podporou Nadačního fondu UP se konala na právnické fakultě konference Ochrana ovzduší v ČR: role práva, vědy a politiky. V rámci svého projektu ji uspořádal Luděk Plachký, posluchač 4. ročníku magisterského oboru Právo. Své příspěvky na ní přednesli odborníci z Akademie věd, Úřadu vlády, z Ministerstva životního prostředí, Krajských úřadů Olomouckého a Moravskoslezského kraje, z olomouckého a opavského magistrátu a také studenti. 

Žurnál 10. 2. 2018 – Seriál o Nadačním fondu UP. Doufám, že podporovatelů bude stále víc, věří lékař Lumír Kantor

Nadační fond Univerzity Palackého, který podporuje mladé vědecké a umělecké talenty, chce v tomto roce oslovit nové dárce. Již záhy odstartuje kampaň nazvaná „Darujte příležitost!“. Podpořit se ji rozhodlo i několik úspěšných absolventů Univerzity Palackého. V našem sobotním seriálu se dozvíte, co některé z nich k podpoře Nadačního fondu UP vedlo i proč se stále zajímají o dění na UP.

Žurnál 3. 2. 2018 – Seriál o Nadačním fondu UP. Univerzita jde dobrou cestou, míní advokát Kamil Andree

Nadační fond Univerzity Palackého, který podporuje mladé vědecké a umělecké talenty, chce v tomto roce oslovit nové dárce. Již záhy odstartuje kampaň nazvaná „Darujte příležitost!“. Podpořit se ji rozhodlo i několik úspěšných absolventů Univerzity Palackého. V našem sobotním seriálu se dozvíte, co některé z nich k podpoře Nadačního fondu UP vedlo i proč se stále zajímají o dění na UP.

Žurnál 1. 2. 2018 – Výstava

Luděk Plachký, student právnické fakulty, v rámci svého projektu podpořeného Nadačním fondem UP přivezl do Olomouce výstavu „Jsi tím, co dýcháš“. K vidění je v obchodní galerii Šantovka do 14. února. Výstavu tvoří 34 siluet lidí a zvířat v životní velikosti. Jejími autory jsou žáci z více než třiceti škol, kteří se snažili výtvarně zpracovat, jak znečištěné ovzduší může ovlivnit živé organismy. Výstavu studentovi zapůjčila opavská radnice a s její přípravou pomohlo město Olomouc.

Žurnál 27. 1. 2018 – Seriál o Nadačním fondu UP. Líbí se mi, že podpora není anonymní, říká soudkyně Eva Šonková

Nadační fond Univerzity Palackého, který podporuje mladé vědecké a umělecké talenty, chce v tomto roce oslovit nové dárce. Kampaň nazvaná „Darujte příležitost!“ odstartuje v polovině února. Podpořit se ji rozhodlo i několik úspěšných absolventů Univerzity Palackého. V našem sobotním seriálu se dozvíte, co některé z nich k podpoře Nadačního fondu vedlo i proč se stále zajímají o dění na UP.

Žurnál 24. 1. 2018 – Student práv s podporou Nadačního fondu UP přiveze výstavu a uspořádá konferenci

Před necelým rokem Luděk Plachký, jako první student právnické fakulty, uspěl u Nadačního fondu Univerzity Palackého a získal finanční podporu pro svou práci. Teď jde jeho projekt zaměřený na legislativní limity ochrany ovzduší a jejich možný vývoj do finále. Do Olomouce přiveze výstavu a na právnické fakultě uspořádá vědeckou konferenci.

Žurnál 20. 1. 2018 – Seriál o Nadačním fondu UP. Absolventi v USA podporují univerzity, říká Miloslav Bešta

„Ve Spojených státech, kde žiju, je běžné, že absolventi podporují své univerzity, které jim vlastně umožnily vybudovat často úspěšnou kariéru. Osobně oceňuji také fakt, že Univerzita Palackého zřídila fond na podporu studentů, protože já sám jsem podobnou podporu na americké univerzitě získal a bez ní bych o studiu na ní mohl uvažovat jen stěží.“říká Miloš Bešta.

Žurnál 18. 1. 2018 – Univerzita udává v posledních letech trendy v mnoha oblastech

Univerzita Palackého udává v posledních letech trendy v mnoha oblastech. Jako první v Česku přišla s vlastní módní kolekcí, zřídila Nadační fond UP pro nadějné studenty, vyhlásila soutěž Univerzita městu nebo začala aktivně podporovat akce ve veřejném prostoru. A prim v českém vysokoškolském prostředí hraje i v oblasti mobilních aplikací.

Žurnál 13. 1. 2018 – Seriál o Nadačním fondu UP. Manažer Martin Šmajser podporuje budoucnost

„Myšlenka Nadačního fondu UP se mi líbila hned od počátku. Byla totiž rozvojová – tvořila něco nového, byla regionální – studenti a akademici pomáhají svému regionu a navíc byla a je i společensky prospěšná.“řekl Martin Šmajser.

Žurnál 6. 1. 2018 – Seriál o Nadačním fondu UP. Lékař Pavel Stodůlka věří v jeho prospěšnost

„Nadační fond UP si dal za cíl podporovat nadané mladé studenty a vědce a přispívat k řešení důležitých problémů. Rád tuto aktivitu podpořím a věřím v prospěšnost Nadačního fondu UP. Je chvályhodné s jakou energií a nadšením se jeho propagaci pan rektor věnuje.“uvedl Pavel Stodůlka.

Žurnál 4. 1. 2018 – Nadační fond UP bude letos ve znamení darování příležitostí

Nadační fond Univerzity Palackého, který podporuje mladé vědecké a umělecké talenty, chce v tomto roce oslovit nové dárce. Kampaň nazvaná „Darujte příležitost!“ odstartuje v polovině února.

Žurnál 22. 12. 2018 – Nadační fond UP bilancoval své aktivity v roce 2017

Vedení univerzity, osobnosti vědy, politiky i byznysu a úspěšní studenti, tak vypadalo předvánoční setkání Nadačního fondu Univerzity Palackého (NF UP) u rektora Jaroslava Millera. Zástupcům univerzity i dárcům, kteří přispěli fondu, se představili někteří studenti, kteří získali od NF UP podporu na své projekty.

Žurnál 14. 8. 2017 – Olomouc byla v Praze. Absolventi podpořili Nadační fond UP

Setkání. Chuť být zase spolu. Vědět, co nového se děje. Potkat přátele. Pobavit se. Tak jednoduše odpovídali v sobotu odpoledne na břehu Vltavy absolventi Univerzity Palackého na otázku, proč přišli. Na pražské Náplavce se jich nakonec sešlo na sedm set, a společně tak naplnili slogan letošního absolventského setkání „Olomouc v Praze!“

Žurnál 31. 7. 2017 – S Nadačním fondem UP i za čistší ovzduší

Je jich sedm a mají toho hodně společného: Jsou studenty Univerzity Palackého, vědí, co chtějí, porazili silnou konkurenci stejně zapálených kolegů a dostali šanci uskutečnit své vědecké nebo umělecké sny. To je sedm talentů, které letos podpořil Nadační fond Univerzity Palackého (NF UP).

Žurnál 22. 6. 2017 – Studentka a umělkyně Mary Meixner bude mít výstavu

Pokud plánujete cestu do Brna, nenechte si ujít 27. června vernisáž multimediální výstavy Algoritmus Marie Meixnerové. Zahájení bude v 17:30 hodin v Galerii KonText (Galerie TIC). 

Žurnál 17. 6. 2017 – Jaroslava Šeflová získala prestižní cenu Sanofi

Prestižní vědecká Cena Sanofi za farmacii, kterou uděluje mladým talentům Francouzské velvyslanectví v České republice ve spolupráci se stejnojmennou firmou, letos doputovala na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého. Získala ji studentka biofyziky Jaroslava Šeflová, ocenění převzala v pátek od nositele Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehna. Kromě finanční odměny získala také měsíční stáž ve francouzské laboratoři dle vlastního výběru.

Žurnál, 31. 7. 2015 – Nadační fond rozdělil v první výzvě 800 tisíc a podpořil jedenáct mladých badatelů

Příspěvek České spořitelny ve výši 800 tisíc korun rozdělila Správní rada Nadačního fondu Univerzity Palackého mezi prvních jedenáct badatelských nadějí z šesti fakult. Členové rady si zároveň zvolili předsedu a místopředsedkyni, kterými se stali rektor Jaroslav Miller a Klára Vyhnánková z České spořitelny. 

Žurnál 27. 5. 2015 – O příspěvek z Nadačního fondu se utká přes čtyřicet mladých badatelů

O nadační příspěvek, který Nadačnímu fondu Univerzity Palackého poskytla Česká spořitelna, se přihlásilo 43 zájemců z řad mladých výzkumníků. Počtem přijatých žádostí jednoznačně dominují přírodovědci, od kterých k datu první uzávěrky doputovalo 25 žádostí.

Žurnál 7. 4. 2015 – O nadační příspěvek České spořitelny mohou studenti žádat do poloviny května

Studenti magisterských a doktorských studijních programů se mohou díky milionovému daru České spořitelny ucházet o příspěvek na své badatelské aktivity, které mají mezinárodní přesah. Výzva k přijímání žádostí je otevřena do 15. května.

Žurnál 30. 1. 2015 – Česká spořitelna partnerem univerzity. Podpoří nadační fond a profesní poradenské centrum

Česká spořitelna a Univerzita Palackého mají ode dneška dvě společné aktivity – nadační fond, který bude podporovat internacionalizaci a špičkový výzkum, a nově vznikající profesní centrum. Banka je podpoří jedním milionem korun.

Olomoucký deník

4. 7. 2017

  E15 18. 8. 2015   Lidové noviny, 1. 8. 2015   Žurnál, říjen 2015

Doktorand vymýšlí vložky do bot. Pomáhá mu Nadační fond UP.

 

  Lidové noviny, 1.8.2015   2   Žurnál_říjen 2015